Walcowanie metali to jeden z najpopularniejszych sposobów obróbki plastycznej. Kształtowanie blach poprzez walcowanie odbywa się dzięki obracającym się walcom, które ustawione w odpowiedni sposób nadają określony kształt blachom. Technologia pozwala walcować metale zarówno na zimno, jak i gorąco. Jakie są różnice w obu tych metodach? I jak te metody wpływają na właściwości i zastosowanie wyrobów końcowych? Wyjaśnimy to w dalszej części artykułu.
Proces ten odbywa się poprzez przechodzenie arkusza blachy między nierozgrzanymi walcami wywołującymi silny nacisk na powierzchni materiału powodując jego odkształcenia plastyczne. Czas walcowania blachy na zimno jest długi i ciężko określić dokładnie jego zakończenie. W zależności od gatunku walcowanej stali, czas obróbki zimnej może się wydłużyć, a nawet zmienić kolejność wykonywanych etapów. Walcowanie na zimno zaczyna się od trawienia blachy, następnie blacha jest walcowana i wyżarzana, a na końcu wygładzana.
Materiałami poddawanymi takiej obróbce są najczęściej cienkie blachy (od 0.35mm do 5mm grubości) i taśmy stalowe. W związku z brakiem rozgrzewania i chłodzenia metalu, wyroby te odznaczają się wysoką dokładnością oraz dobrymi parametrami technicznymi.
Walcowanie na gorąco to szybszy, ale zarazem bardziej złożony proces obróbki. Blacha przechodzi przez gorące walce maszyny, które mogą osiągnąć temperaturę nawet 1300°C. Dzięki temu materiał staje się bardziej plastyczny, a samo walcowanie łatwiejsze i szybsze. Wysokość temperatury zależy od rodzaju materiału poddawanemu obróbce. Walcowanie na gorąco wymaga aż ośmiu etapów obróbki:
Warto zaznaczyć, że w procesie walcowania na gorąco, ze względu na wysoką temperaturę zmianie ulegają również właściwości surowca poddanego obróbce.
Głównymi produktami pochodzącymi z walcowania na gorąco są wyroby płaskie: grube i cienkie blachy, taśmy, płaskowniki i pręty, a także rury zgrzewane i bezszwowe. Grubość produktów z tej metody obróbki wynosi od 4mm do 200mm.
Każdy rodzaj walcowania ma swoje zalety. Zimne jest dokładne, ale również czasochłonne. Możemy dzięki niemu wytworzyć elementy bardzo cienkie o bardzo dobrych właściwościach technicznych. Natomiast walcowanie na gorąco jest etapem szybszym i pozwalającym na obróbkę grubszych blach.