Malowanie proszkowe to proces, który składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest mechaniczne oczyszczanie elementów, następnie przygotowanie chemiczne, suszenie, nanoszenie farby w postaci proszku i w końcowym etapie utwardzanie utworzonej powłoki w piecu. Zastosowanie wszystkich powyższych etapów w procesie malowania proszkowego konstrukcji stalowych jest niezbędne do otrzymania trwałej powłoki odpornej na korozję, warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Samo pokrycie powierzchni stali proszkiem malarskim nie dałoby takich samych efektów.
Jak wspomnieliśmy, w pierwszym etapie warto oczyścić powierzchnię elementu przeznaczonego do malowania, co zwiększy przyczepność powłoki. Najczęściej detale poddawane są obróbce strumieniowo-ściernej, dzięki której powierzchnia zyskuje odpowiednią chropowatość. W kolejnym etapie elementy przygotowywane są chemicznie w wyniku wytrawiania, płukania oraz pasywacji, czyli naniesieniu na nią środków konwersyjnych, które zabezpieczają stal przed korozją i są dobrym podłożem dla proszku malarskiego. Wysuszony w komorze element jest gotowy do nanoszenia farby.
Po mechanicznym oczyszczeniu i chemicznym przygotowaniu powierzchni stali, przystępuje się do etapu lakierowania poprzez naniesienie farby w postaci proszku, techniką natrysku elektrostatycznego. Malowanie proszkowe można przeprowadzić za pomocą tzw. pistoletu lub urządzenia aplikacyjnego w komorze. Farba w postaci proszku w wyniku działania wysokiej temperatury sięgającej 200 – 220 stopni Celsjusza przechodzi proces polimeryzacji zmieniając się w równomierną powłokę. Powierzchnia pomalowanego detalu finalnie jest utwardzona i charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne. Można więc lakierować elementy konstrukcji stalowych o takich gabarytach, na jakie pozwalają wymiary robocze komory pieca. W naszej hali produkcyjnej można pomalować bardzo duże elementy, o długości nawet do 7,5 m, szerokości 1,8 m i wysokości 2,6 m.