Zautomatyzowany proces spawania zaawansowanymi technologicznie maszynami spawalniczymi CNC zyskuje na popularności, między innymi dlatego, że umożliwia tworzenie wyjątkowo precyzyjnych, powtarzalnych elementów. Takie maszyny pracując na bazie nadanych parametrów uzyskują bardzo wysoką dokładność zgodnie z zaprojektowaną dokumentacją techniczną. To się po prostu opłaca!
Technologię CNC w kontekście obróbki metali można w skrócie opisać jednym zdaniem: komputer steruje ruchami maszyny, pracując na podstawie danych zawartych w projekcie. Rolą operatora jest właściwe ustawienie maszyny i spawanych elementów, uruchomienie i przede wszystkim kontrola procesu. Można powiedzieć, że operator słupowysięgnika spawalniczego CNC ma kontrolę nad wyjątkowo precyzyjnym narzędziem, którym wykonuje się trwałe połączenia metali. Jeżeli projekt wykonany jest prawidłowo, maszyna poprawnie zaprogramowana oraz element odpowiednio spozycjonowany, nie ma możliwości, aby spaw został wykonany niepoprawnie lub nieprecyzyjnie. To właśnie sprawia, że spawanie CNC zyskuje na popularności.
Jak już wspomnieliśmy, spawanie CNC pozwala na bardzo wysoką wydajność, co jest szczególnie ważne w seryjnej produkcji. Na podstawie projektu i właściwego zaplanowania prac (wszelkie potrzebne ustawienia maszyny i spawanych elementów) możemy tworzyć masowo powtarzalne elementy. Zaznaczmy przy tym, że ze względu na opcje regulacji oraz wyposażenie w obrotniki dające możliwość spawania elementów orbitalnych, maszyna może podejmować się wielu różnych, indywidualnych zadań. Nasza maszyna pozwala na spawanie elementów o średnicy nawet do 4000 mm. Dzięki temu jesteśmy w stanie spawać naprawdę duże elementy, czym z pewnością wyróżniamy się na rynku.
Podsumowując, spawanie CNC zyskuje na popularności, ponieważ z jednej strony umożliwia produkcję seryjną, natomiast z drugiej pozwala na spawanie elementów dużych rozmiarów, a także o niestandardowych kształtach.