Gięcie blach jest jednym z najpopularniejszych procesów obróbki plastycznej metali w łańcuchu produkcyjnym. Za pomocą zaawansowanych maszyn CNC, czyli maszyn sterowanych komputerowo, możemy formować blachy szybko i precyzyjnie. Łatwo stworzymy różne elementy, zachowując powtarzalność. Za pomocą maszyn CNC możemy giąć zarówno lekkie arkusze, np. blachy aluminiowe, jak i cięższe materiały. Skupimy się jednak na gięciu blach.
Na czym właściwie polega proces gięcia blach? To zmiana kształtu obrabianego materiału z zachowaniem jego pierwotnych właściwości fizycznych. Zmieniony kształt blachy jest trwały, ponieważ nacisk, jaki wywierany jest za pomocą maszyny, powoduje przekroczenie granicy sprężystości materiału. Zmienia się wyłącznie tzw. krzywizna metalu. Do rodzajów gięcia zalicza się wyginanie, skręcanie, zaginanie, zwijanie oraz profilowanie. Wybór techniki jest oczywiście uzależniony od rodzaju materiału, grubości oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć.
Niezależnie od tego, czy będziemy giąć niewielki element, czy przeprowadzać gięcie blach długich, w teorii proces składa się z kilku etapów. To gięcie sprężyste, plastyczne i dotłaczanie. Gdyby blacha została poddana jedynie odkształceniom sprężystym, gięcie nie byłoby trwałe; nie przekroczylibyśmy bowiem wspomnianej wcześniej granicy sprężystości materiału. Przy kolejnych etapach gięcia zwiększamy siłę nacisku, z jaką giętarka (czy prasa, walcarka itp.), działa na blachę. Dzięki gięciu blachy za pomocą maszyn CNC możemy uzyskiwać różnorodne kształty – produkujemy w ten sposób zarówno drobne części, jak i znacznie większe elementy wykorzystywane np. w budownictwie i przemyśle.